Ympäristökasvattajien vauhdikas kevät

Tänä keväänä Vanajavesikeskuksen ympäristökasvattajat Heidi ja Mika ovat olleet lähes jatkuvasti tien päällä. Käynnissä olevien neljän ympäristökasvatushankkeen tuloksena päiväkotien ja koululaisten opetustuokioita kertyi loppukeväästä yhteensä huimat 28.

Lähikalaa lasten lautasille II -hankkeessa järjestettiin kevättalvella toivottuja kalankäsittely- ja kokkauskursseja yläkoulun valinnaisaineryhmille Hauholla, Iittalassa ja Hämeenlinnassa. Kursseilla opeteltiin fileoimaan ahvenia ja monista nuorista tulikin taitavia kalankäsittelijöitä. Ahvenfileistä valmistettiin herkullinen kala-ateria tuokion päätteeksi. Opetustuokiot jatkuvat syksyllä Lammilla, Tervakoskella ja Tammelassa. Lisäksi hanke osallistui Kärkölän koulun pilkkitapahtumaan, Kalvolan MLL:n koko perheen onkipäivään sekä kehitysvammaisten onkitapahtumaan Hämeenlinnassa.

Huhtikuussa aloitettiin koululaisten muovitutkimustuokiot osana Hämeenlinnan kaupungin Muovikassi-hanketta. Tutkimuksia tehtiin kevään aikana kahdeksan alakoulun lähirannassa ja työ jatkuu syksyllä. Hankkeen kohderyhmänä ovat 5-luokkalaiset ja muovitutkimukset on kirjattu osaksi Hämeenlinnan koulujen opetussuunnitelmaa. Pienmuovitutkimuksessa oppilaat erottelivat hiekasta pienet muovipartikkelit ja roskat siivilän ja veden avulla. Lisäksi ranta-alue siivottiin ja roskat lajiteltiin. Pienmuovia löytyi jokaiselta rannalta, mutta sen määrä oli maltillinen. Esimerkiksi Nummen koulun 89 5-luokkalaista keräsi Alajärven Tervaniemen uimarannalta 1875 roskaa ja lisäksi kuudelta neliömetrin koealalta 72 pienroskaa. Muovitutkimusten tulokset kirjataan Järvi-meriwikiin, jonka avulla koululaiset voivat seurata oman lähijärven tilan kehitystä vuosittain.

Nuorten visio -hankkeen luontotuokiot jatkuivat viime vuoden tapaan Hauhon kouluilla. Kuusi luokkaa osallistui eri teemaisiin luontotuokioihin Eteläistenjärvellä, Alvettulan rannassa ja Pappilanarolla. Vesireppu-tutkimuksissa oppilaat mittasivat veden happipitoisuutta, ravinteita, pH:ta ja lämpötilaa. Lisäksi vedestä pyydystettiin planktonhaaveilla veden pienimpiä eläimiä, joita tutkittiin ja tunnistettiin yhdessä mikroskoopilla sekä tutustuttiin pelien avulla jokaisenoikeuksiin. Toisena teemana oli rantojen muovitutkimukset. Samassa yhteydessä järjestettiin siivoustalkoot yhteistyössä Hämeenlinnan Seudun 4H -yhdistyksen kanssa.

Luontotuokioita järjestettiin myös Koulutuskuntayhtymä Tavastian Leader Aulanko (Laulanko) -hankkeessa. Toukokuussa Tuomelan eskariryhmä osallistui Aulangolla ”eläinhaasteeseen”, jossa ratkottiin erilaisia tehtäviä luonnossa. Näin lapset harjoittelivat luonnossa liikkumista, tutkimista, yhteistyön tekemistä ja aistiarvoitusten ratkomista. Lisäksi kesäkuun alussa Aulangolla vierailivat Hämeenlinnan Setlementin Duunaamo-työpajan nuoret sekä Tavastian Ohjatusti opinpolulle -nuorisoryhmä. Luontotuokioissa tutustuttiin Aulangon nähtävyyksiin ja luontoon sekä tehtiin erilaisia hyvinvointia tukevia harjoituksia. Hanke järjesti myös eläinaiheisen rastiradan Aulanko herää -perhetapahtumassa sekä vedentutkimustuokion 7-10 -vuotiaille luontoleiriläisille.

Lähikalaa lasten lautasille II -hanke saa avustusta kalastonhoitomaksuvaroista Pohjois-Savon ELY-keskuksen Järvi-Suomen kalatalouspalveluilta ja Muovikassi-hankkeen rahoitus tulee ympäristöministeriöltä sekä Hämeenlinnan kaupungilta. Pro Hauhonselkä ry:n vetämää Nuorten visio -hanketta ja Koulutuskuntayhtymä Tavastian Laulanko -hanketta rahoittaa osittain Linnaseutu ry.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}